Ocieplenie dachów i stropów pod nieogrzewanymi strychami

Ocieplenie dachów i stropów pod nieogrzewanymi strychami – aspekty techniczne prawidłowego wykonania robót termomodernizacyjnych

Najczęściej stosowanym materiałem do ociepleń poddaszy jest wełna mineralna. Po zakupie i przewiezieniu na miejsce prac, powinna ona być szczelnie zapakowana, aby para wodna znajdująca się w powietrzu nie przyczyniła się do nadmiernego zawilgocenia materiału. Płyt z wełny nie można składować do wysokości większej niż 3 m.

Podłoże, na którym układane będą płyty z wełny mineralnej, powinno posiadać właściwą wilgotność – aby termoizolacja nie uległa zawilgoceniu i tym samym nie zmniejszyła się jej trwałość, i aby nie doszło w przyszłości do korozji biologicznej drewnianych elementów stropu lub dachu.

W przypadku ocieplania stropu pod nieogrzewanym strychem, wełnę mineralną można układać bezpośrednio na podłodze, należy jedynie pamiętać, żeby pod warstwą izolacji zawsze umieścić folię paroszczelną (chyba że stosujemy płyty z warstwą folii aluminiowej) – będzie ona stanowić barierę dla pary wodnej przenikającej z położonych niżej pomieszczeń mieszkalnych. Taką folię można umieścić także na suficie pomieszczeń, nad którymi znajduje się strych (lepsze efekty), jednak wtedy konieczne jest zastosowanie sufitu podwieszanego lub wykończenie go płytami GK lub boazerią. Jeżeli strych ma służyć np. jako pomieszczenie do składowania różnego rodzaju przedmiotów, konieczne będzie ułożenie podłogi nad warstwą izolacji (np. deski lub płyty OSB ułożone na legarach). Podłoga ta nie może być jednak zbyt szczelna i musi być ułożona z zachowaniem około 3 cm pustki powietrznej nad ociepleniem, aby zapewnić prawidłową wentylację.

Jeśli poddasze ma mieć charakter użytkowy i mieszkalny, ocieplenie umieszcza się w połaci dachu. W pomieszczeniach, które posiadają sufit znajdujący się na poziomie jętek, część izolacji można ułożyć właśnie na tym suficie. Tak jak przy stropie, należy zabezpieczyć izolację od strony mieszkalnej odpowiednią folią paroszczelną, a od strony pokrycia dachu zastosować folię wstępnego krycia lub włókninę, która będzie wiatrochronna i wysokoparoprzepuszczalna. Folię powinno układać się pasami poziomymi, startując od okapu, z zachowaniem zakładu o szerokości 10-15cm. Obowiązkowo trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiednich szczelin wentylacyjnych (wysokości ok. 2-3 cm).

Coraz częściej decydujemy się na wykonanie ocieplenia poddasza z wykorzystaniem pianki poliuretanowej. Pianę taką można nakładać na każde podłoże, i ile jest ono oczyszczone, stabilne i zachowana jest ciągłość jego powierzchni (np. w przypadku nakładania izolacji na membrany dachowe). Izolacja dachu powinna być połączona z izolacją ścian zewnętrznych, aby móc uniknąć w tym miejscu mostka termicznego.

Przed nałożeniem piany trzeba pamiętać o zamontowaniu elementów mocujących do profili, na których będą zamontowane płyty gipsowo-kartonowe, stanowiące wykończenie ocieplenia. Wokół okien dachowych można również wykonać skrzynki z płyt gipsowo-kartonowych. Na tak przygotowane podłoże można nakładać pianę. Po jej stwardnieniu, przed przymocowaniem płyt gipsowo-kartonowych, warto zastosować folię paroizolacyjną, szczególnie w pomieszczeniach narażonych na zwiększoną wilgotność powietrza (np. łazienka, pralnia).

Źródło:

  1. Krause P., Steidl T.: Uszkodzenia i naprawy przegród budowlanych w aspekcie izolacyjności termicznej, PWN, Warszawa, 2017
  2. https://budujemydom.pl/stan-surowy/termoizolacja/a/9459-termomodernizacja-stropow-i-dachow
  3. https://www.domoterm.pl/izolacja-natryskowa/jak-przygotowac-poddasze-pod-izolacje-piana-pur/

Dane Kontaktowe:

Niezależni Doradcy Energetyczni

Adres:

Kazimierza Wielkiego 142/6
30-082 Kraków

Telefon:

12 345 4975
736 799 672

E-mail:

techniczny@niezaleznienergetyczni.pl
Polityka Prywatności

Dane do Faktury:

NDE Sp. z o. o.

NIP:

676 250 31 51

Adres:

Kazimierza Wielkiego 142/6
30-082 Kraków

Nr Konta:

81 1950 0001 2006 5174 2349 0002
IDEA BANK

Formularz Kontaktowy:

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i zapoznałam/em się z regulaminem oraz polityką prywatności: (Regulamin oraz polityka prywatności)